Grand Press Photo 2020

  • Dział:
  • Napisane przez  -informacja prasowa-
  • Dział: Konkursy

Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020.

Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Szydłowskiego, wykonane 23 marca, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Jury Grand Press Photo przewodniczył Pieter Ten Hoopen, 46-letni szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie, czterokrotny laureat World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnie w 2019) i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters), Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).

W tegorocznej edycji z ponad 5,2 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

 

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia
I miejsce

 

Autor: Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

II miejsce

Jakub Gruca (Agencja Fotograficzna FokusMedia) – zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.

III miejsce

Adam Stępnicki (MM Studio) – zdjęcie dwóch mężczyzn trzymających baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata” po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku.

Życie codzienne

 

I miejsce

Joanna Mrówka (Agencja Forum) – zdjęcie dzieci bawiących się w Indiach, kraju, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.

II miejsce

Mirosław Pieślak (dla „Faktu”) – zdjęcie 9-letniego Wojtka z Gdańska, który zgłasza się do odpowiedzi podczas interaktywnej lekcji.

III miejsce

Iwona Weiss (dla „Foto Kuriera”) – zdjęcie pokazujące bliskość z ojcem, którego czasem brak, gdyż często podróżuje do swojej ojczyzny, Indii.

 

Ludzie

 I miejsce

Anna Lewańska („Gazeta Wyborcza”) – zdjęcie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”.

II miejsce

Grzegorz Press – zdjęcie wnuka, który w czasie pandemii składa życzenia babci z okazji jej 80. urodzin.

III miejsce

Damian Wolak (Brzeg24.pl, „Panorama Powiatu”) – zdjęcie mieszkańców Opolskiego głosujących przeciw fermie bydła.

Sport
I miejsce

Aleksandra Szmigiel (Agencja Reporter) – zdjęcie Clare Cryan, która czeka na swoją kolej, patrząc na skok do wody Yasmin Harper, koleżanki z reprezentacji.

II miejsce

Paweł Frenczak – zdjęcie z treningu zapaśniczego zawodników z Rio Grappling Club.

III miejsce

Marcin Zieliński – zdjęcie przedstawiające mężczyzn grających w szachy w domu handlowym Feniks we Wrocławiu.

Środowisko
I miejsce

Michał Dyjuk (Agencja Forum) – zdjęcie mieszkańców Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

II miejsce

Grażyna Makara („Tygodnik Powszechny”) – zdjęcie z rodzinnej kolacji w Maladze przerwanej przez sztorm.

III miejsce

Maciej Jabłoński (F-11 Studio) – fotografia ukazująca płynących statkiem na rzece Li w Chinach, którzy robią zdjęcia rewersowi banknotu, na którym widnieje to samo co za burtą.

Kultura i rozrywka
I miejsce

Adam Burakowski (Agencja Reporter) – zdjęcie dziewczynki zwiedzającej wystawę „Strajk” w Zachęcie.

II miejsce

Marcin Maziej (Rita Baum) – zdjęcie wrocławskiego muzyka Tomasza Krajewskiego, który w trakcie pandemii wystąpił na swoim balkonie.

III miejsce

Agnieszka Wanat (European Network Remembrance and Solidarity; Niemcy, Brema) – fotografia przedstawiająca uczniów z grupy muzycznej we wnętrzu bunkra okrętów podwodnych Valentin w ramach projektu Sound in the Silence.

Portret
I miejsce

 

Tomasz Kaczor (dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”) – zdjęcie Ewy, 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Siedzi na wózku inwalidzkim otoczona ramionami rodziców. Wciąż grozi im deportacja do Armenii.


II miejsce

Beata Zawrzel (Agencja Reporter) – fotografia przedstawiająca chasyda, który w rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana przyjechał do Lelowa.


III miejsce

Mateusz Skwarczek (Agencja Gazeta) – zdjęcie Marka i Michała Koterskich podczas sesji dla „Logo”.

REPORTAŻE

Wydarzenia
I miejsce

Witold Dobrowolski, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Protesty w Hongkongu zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku jako opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej przemieniły się w masowy ruch społeczny. Brutalność funkcjonariuszy wobec demonstrantów i dziennikarzy spotkała się z eskalacją i fizycznym oporem ze strony najbardziej zdeterminowanej grupy protestujących: uczniów szkół średnich i studentów. Do stycznia 2020 roku 2,5 tys. osób zostało rannych, ponad 7 tys. zatrzymanych, a co najmniej dwie osoby zginęły.

II miejsce

Piotr Zwarycz
Wieczorem 4 grudnia 2019 roku doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym domu w Szczyrku, po tym jak firma budowlana, doprowadzając prąd do sąsiedniej działki, użyła metody podziemnego przewiertu. Gaz z uszkodzonej rury zebrał się pod budynkiem, w wyniku czego zginęła niemal cała trzypokoleniowa rodzina. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu osób, w tym czworga dzieci.

Życie codzienne
I miejsce

Katarzyna Piechowicz dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów Gazety Wyborczej”
Fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. Borykają się z utratą bliskich, brakiem samodzielności utratą poczucia bezpieczeństwa. Na niektóre z tych problemów nie mamy wpływu, ale poczuciu izolacji i bycia niepotrzebnym możemy przeciwdziałać.

II miejsce

Tomasz Lazar, freelancer
Od 11 marca br., gdy WHO ogłosiło pandemię COVID-19, życie codzienne w Polsce zaczęło się zmieniać. Wśród warszawiaków pojawił się strach.

Ludzie
I miejsce

Bartłomiej Busz, Oficyna Wydawnicza Kulawiak
Ukraiński songwriter Sasha Boole gra amerykański folk country. Przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz nietypowych miejscach całej Europy.

Środowisko
I miejsce

Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”
Ende Gelande to ruch założony przez niemieckich aktywistów ekologicznych, skupiający się na próbach zatrzymania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler. Aktywiści zablokowali wydobycie węgla w kopalni na cały dzień.

II miejsce

Jędrzej Nowicki („Gazeta Wyborcza”) – fotoreportaż z kopalni odkrywkowej, która działa w okolicach Konina od lat 40. XX wieku. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość. Dziś, w epoce odnawialnych źródeł energii, kopalnie węglowe są powoli wygaszane.

Kultura i rozrywka
I miejsce

Monika Krzyszkowska (kolektyw Un-posed) – widzowie teatralni skupiają się na tym, co dzieje się na scenie, fotoreportaż pokazuje pracę osób, króre na spektakularny efekt pracują na zapleczu.

II miejsce

Jakub Porzycki, „Gazeta Wyborcza Kraków”
Co roku ortodoksyjni Żydzi z różnych zakątków świata przyjeżdżają do Lelowa na Śląsku, do grobu Cadyka Dawida Bidermana. Podczas kilku dni modlą się, tańczą i śpiewają.

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce

„Father’s Guil(t)”

 

Radosław Polak
Mężczyźni, których spotkałem w gruzińskiej Dolinie Pankisi, nie mówią wiele o uczuciach. Większość z nich to doświadczeni wojną byli mudżahedini – święci wojownicy, którzy aby walczyć, zostawiali swoje rodziny, w tym synów, na długie miesiące albo i lata. Z czasem zacząłem odczuwać coraz więcej emocjonalnych podobieństw pomiędzy mną a nimi. W historiach spotykanych tam mężczyzn widziałem przeróżne warianty swojej relacji z ojcem. Wracałem, by znów dotknąć tłumionych przez lata uczuć: rozłąki, lęku, złości, nienawiści, tęsknoty. A w końcu: wybaczenia, miłości, chęci naśladowania, posłuszeństwa i szacunku. Na kolejne wyprawy do Pankisi odważyłem się zaprosić ojca i pojechaliśmy już razem, dołączył też do nas mój brat ze swoim dorastającym synem.
Dzięki mężczyznom z Doliny Pankisi odnalazłem drogę do pojednania się z moim ojcem. Drogę do własnej męskości. Drogę do domu.

II miejsce

„Rewizje”

Adam Lach, Napo Images
W 2017 roku rozpoczęliśmy z żoną dokumentalną podróż po Polsce. Szukaliśmy tego, co współcześnie kształtuje polską tożsamość. Zastanawialiśmy się, jak wpływa na nas globalizacja, gdzie zaczyna się i gdzie kończy się w dzisiejszych czasach pojęcie narodu, co nas spaja. Rozmawialiśmy z ludźmi, pytaliśmy o stosunek do kraju, obcość, w co wierzą, co przekazują dzieciom.
Podróżowaliśmy przez przez polskie mity, fantazmaty, pojęcia i symbole, rewidowaliśmy przeszłość, starając się jednocześnie nie tracić z oczu dnia dzisiejszego.
W ciągu trzech lat przejechaliśmy 16 tys. km, zrealizowaliśmy ponad 200 tematów, przeprowadziliśmy 70 wywiadów.
Polska jest patchworkiem społeczności, religii, narodowości, poglądów. Zbiorem plemion. Jesteśmy zanurzeni w historii i przeszłości, która każdego dnia ma wpływ na naszą codzienność. A jednocześnie kierujemy nasz wzrok ku nowemu, globalnemu, sieciowemu życiu. Czy kiedyś wyzwolimy się z tego rozkroku?

Wyróżnienie jury

„Ile dam rady przejść”

Marcin Kruk, freelancer
Staram się dokumentować autoagresywną chorobę mojej żony – miopatię.
Małgorzata żyje z dnia na dzień, budząc się rano sztywna z bólu, zastanawia się, ile da radę przejść. Obrazy powstały w różnych momentach, gdy próbowałem skonstruować portret codziennego cierpienia.
Miopatia jako choroba mitochondrialna jest także chorobą dziedziczną w linii matczynej. Na choroby mitochondrialne zapada jedna na 15 tys. osób. Przeżywalność szacuje się na ok. 10 lat.

Wyróżnienie jury

Piotr Tracz dla Agencji Reporter
Mariusz Kupczak urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikiem mięśni oraz prawostronnym niedowładem kończyn. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, mimo tego postanowił zostać… zawodowym kulturystą. Prócz intensywnych treningów siłowych uprawianie tego sportu wiąże się z wielomiesięczną, kosztowną i rygorystyczną dietą. Jest wielokrotnym mistrzem Polski, w 2017 roku zdobył mistrzostwo Europy, a także mistrzostwo świata, po czym zakończył karierę. Jednak po dwóch latach powrócił do treningów, bo jak mówi, uprawianie kulturystyki pomaga mu przezwyciężyć depresję, z którą od lat się zmaga.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE
I miejsce

Y2609002 768x512

Adam Kurlanc, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie
Demonstrantka wynoszona przez oddziały policji z ronda De Gaulle’a.

REPORTAŻE


I miejsce

Piotr Szewczyk, Uniwersytet Warszawski
Tematem cyklu jest proces powolnego zanikania wsi. Bohaterką jest Małgosia, 14-letnia dziewczynka mieszkająca we wsi Rataje.

Wyróżnienie

Katarzyna Ślesińska, Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński
„Psińco” w gwarze śląskiej oznacza „nic”. Fotografowałam poniemieckie wioski w województwie opolskim, większość młodych stąd wyjechała, wiele domów stoi opuszczonych.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2019

Fotobook2 OK 768x432

Mariusz Forecki, „Mechanizm. Polska 1988–2019” – fotograficzna opowieść o tym, jak zmieniała się Polska. Autor nie ocenia, jest obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, codziennej i tej z pierwszych stron gazet. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm.

NAGRODA INTERNAUTÓW

S001GOSZ 768x512

W tym roku po raz pierwszy wręczono także Nagrodę Internautów, której partnerem jest Onet.pl. W głosowaniu widzów zwyciężyła fotografia Szymona Górskiego (Agencja Fotograficzna Press Focus) przedstawiająca brata pocieszającego sfaulowanego zawodnika z dziecięcej drużyny gminy Dolice. Zdjęcie było nominowane w kategorii Sport.

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Nagroda za Zdjęcie Roku wynosi 10 tys. zł. Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali po 1 tys. zł, drugich miejsc – po 700 zł, a trzecich miejsc i wyróżnieni – po 500 zł. Partner kategorii Życie codzienne – firma Provident Polska – przyznała własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł, a w Young Poland partner kategorii, firma OPPO Polska, nagrodziła laureatów smartfonami z najnowszej serii OPPO Reno 3. W tym roku po raz pierwszy nagrodziliśmy też najlepsze zdjęcie wybierane w głosowaniu internetowym spośród grupy zdjęć pojedynczych i fotoreportaży. Partner kategorii, Onet, ufundował nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Zwycięzca Photo Book of The Year 2019 otrzymał 1 tys. zł.

Partnerami GPP 2020 są:

Partner główny: Philip Morris Polska

Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska

Partner kategorii Kultura i rozrywka: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk

Partner kategorii Young Poland: OPPO Polska

Partner kategorii Projekt dokumentalny: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Partnerzy: M-Sound Multimedia, Coloroffon, Digital Beast Studio, F25, Audio Network

Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl

Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis, Clear Channel Poland

Color I Color II Color III Color IV Color V Color VI

Log In or Register